Opiekuj się swoją pianką jak profesjonalista

Poradnia - wakeboard

6. września 2019 | 0 komentarzy

Jazda po falach na desce surfingowej, wakeboardzie lub paddleboardzie to frajda. Ale nie zawsze jest to pogoda na kąpielówki. Do tego oczywiście służą pianki. Ale czy wiesz, jak o nie dbać, by służyły jak najdłużej jako nowe?

Pianka jest wykonana z cienkiego chloroprenowego kauczuku, tzw. neuprenu, który ma właściwości termoizolacyjne. Jeżeli nie masz pojęcia jakiej pianki wybrać, to obejrzyj nasz artykuł;Jak wybrać piankę neoprenową?. Niestety nawet tak wytrzymały materiał jak neopren wymaga odpowiedniej opieki. Przeczytaj artykuł by dowiedzieć się jak należy opiekować się pianką, by służyła ci przez długie lata i zawsze była tak czysta i piękna jak wtedy, kiedy kupiłeś ją w sklepie.

Ubieranie

Ubieranie pianki to na pierwszy rzut oka nic trudnego, ale może to mieć wielki wpływ na żywotność pianki. Ubieranie pianki na suchą skórę to nic trudnego, ale wywzaniem jest ubieranie jej na mokrą lub spoconą skórę. W żadnym wypadku podczas ubierania nie używaj nadmiaru siły, w ogóle nie przyspieszy to procesu i może prowadzić do uszkodzenia pianki. Ubieranie ma specyficzny przebieg, który należy przestrzegać: najpierw załóż piankže na kolana i do pasu, później ubierz górną część ciała - łokcie i na sam koniec szyję. Raz, dwa, trzy... i gotowe!

Nie można też zrobić nic złego z parą boardshortów na piance. Po pierwsze, wyglądają świetnie, a po drugie, możesz upaść tak bardzo, że uderzysz w coś ostrego. W takim przypadku lepiej poświęcić jedną parę szortów niż cała pianka.

Do surfingu/wakeboardingu/paddleboardingu/kiteboardingu

Zachód słońca to najwyższy czas, by wyjść na brzeg. Zdejmowanie pianki przebiega w podobny sposób co jej ubieranie – powoli i bez nadwyrężania materiału. Na pewno nie naśladuj tych, którzy staną jedną nogą na piance i gwałtownymi ruchami starają się ją zdjąć. Zdejmowanie pianki w taki sposób, by w wyniku była na odwrót to najbardziej praktyczny (i wygodny) sposób – wielce ułatwia to mycie i suszenie pianki.

Mycie

Po każdej jaździe pamiętaj o tym, że pianka wymaga opieki, przedewszystkim omycia słodką wodą. Morska woda szkodzi materiałowi, a sól powoduje korozję zamków błyskawicznych. Ten prosty trick wielce pomoże w ochronie twojej pianki. Nawet jeśli przez cały dzień poruszasz się w słodkiej wodzie, to po zdjęciu panki warto ją omyć. Podczas uprawiana sportów wodnych pod pianką gromadzi się słony pot i bakterie, które na pewno nie powinny tam pozostawać.

Suszenie

Pianka umyta? Teraz przychodzi kolej na suszenie. Pamiętaj o tym, że pianka neoprenowa nie powinna być wystawiona bezpośredniemu promieniowaniu słonecznemu. Neopren w ogóle nie lubi ostrych promyków słońca i po dłuższej ekspozycji ma tendencję pękać. Dlatego powieś piankę w cieniu. Niestety właściwe zawieszenie pianki to też nic prostego. Na pewno nie polecamy wieszać jej przy pomocy klamerek, ponieważ pianka naciąga się i deformuje. Bezpieczniejszą metodą jest złożenie go w talii, tak aby nogawki i rękawy były tej samej długości. Najpierw należy suszyć wewnętrzną stronę pianki, a gdy wyschnie, odwrócić ją i pozostawić do wyschnięcia również zewnętrzną stronę.

Konserwacja

Oprócz regularnego omywania pianki czasami trzeba ją umyć przy pomocy odpowiedniego środka czyszczącego. W ten sposób pozbędziesz się zanieczyszczeń, bakterii, nieprzyjemnego zapachu i przedłużysz żywotność pianki. Świetnie sprawdza się na przykład eliminator zapachów lub O'Neill Wetsuit Cleaner/conditioner. Pamiętaj, że długie wylegiwanie się w gorącej wannie, które ty tak uwielbiasz, dla twojej pianki jest torturą, bo traci ona swoją elastyczność. Do jej mycia w zupełności wystarczy letnia woda.

Pęknięcia neoprenu

Podczas przebywania w wodzie często dochodzi do zadrapań i małych rozdarć na piance. Zdecydowanie nie lekceważ niczego, a gdy znajdziesz się na brzegu, napraw to tak szybko, jak to możliwe. Może za pomocą kleju. A jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, zostaw piankę w rękach ekspertów.

Przechowywanie przez zimę

Jesienią, gdy temperatury spadają tak nisko, że nie można już iść do wody, masz przed sobą ważne zadanie. Zimowanie pianki nie jest łatwe. Z pewnością nie należy go umieszczać w małym pudełku, które będzie ściśnięte aż do pokrywy. Najlepiej byłoby położyć go na całej długości w suchym, ciemnym miejscu. Ale niewiele osób dysponuje taką przestrzenią. Dlatego po prostu przechowuj go w szafie albo złożony na pół w talii, albo wyściełaj miejsce składania, aby neopren nie odkształcił się pod wpływem sprężyny. W ten sam sposób można też przerzucić go przez wieszak i powiesić.

Podsumowanie

  • Zawsze zakładaj i zdejmuj piankę stopniowo i nigdy jej nie rozciągaj.
  • Po każdym przejeździe należy przepłukać piankę słodką wodą.
  • Nie pozostawiaj go w bezpośrednim świetle słonecznym.
  • Nigdy, przenigdy nie pierz, nie susz w suszarce bębnowej ani nie prasuj pianki!
  • Neopren zawiesza się na wieszaku złożonym w talii, konwencjonalne wieszanie prowadzi do deformacji neoprenu.
  • Zawsze sprawdzaj materiał pod kątem uszkodzeń i naprawiaj go tak szybko, jak to możliwe.
  • Pamiętaj, aby w pełni cieszyć się każdą jazdą!
Następne wpisy z kategorii Poradnia - wakeboard

Kalendarz wydarzeń

Szczegółowy kalendarz »

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

lub

Rejestracja

Język