×

Nadszedł Black Friday z rabatami do 30%! Wymiana możliwa do 15 stycznia 2025 r.

Historia Czechosłowackiego skateboardingu - część II

Nowości

11. października 2018 | 0 komentarzy

W dzisiejszych czasach istnieje wiele czeskich warsztatów, które produkują sprzęt skateboardowy podobnej jakości jak czołowi światowi producenci. Jak daleko sięga tradycja produkcji sprzętu skateboardowego i kiedy powstała pierwsza czeska deskorolka?

Pierwsza czechosłowacka deskorolka powstałana przełomie lat siedemdziesiącyh i osiemdziesiątych, w czasach twardej komuny. Nazywała się Esarol i produkowało ją Elektrodružstvo Praha (wsółdzielnia elektrotechniczna w Pradze). Chociaż jej właściwości pozostawiały wiele do życzenia, to dla wielu Czechów i Słowaków była to jedyna możliwość, jak zakosztować skateboardingu, nauczyć się odbijać i zakręcać, choć to było prawie niemożliwe. Ale o tym później. Wielu skateboardzistów po chwili jednak stwierdziło, że by rozwijać swoje zdolności potrzebne im są deskorolki ze Zachodu. I tak powstała niesamowita transgraniczna sieć kontaktów, zaczęły odbywać się imprezy i zawody skateboardowe. Do naszych rąk trafiła jedna deskorolka Esoral, przyjrzyj się jej razem z nami.

Deska

Zapomnij o popie, cocnave, kick tailu, wtedy jeździło się inaczej. Nikomu do głowy by nie przyszło skakać na Esarolu. Rozkaz był jasny: wyprodukować deskę na kółkach, na której jeździ się stojąc i odbija się nogą. Dlatego Esoral wygląda jak wygląda. Deska z sklejanki ma kompletnie płaski profil.

Trucki

Dziury w desce do przymocowania trucków nie mają standardowy rodzaj i pasują tylko do oryginalnych trucków z zginanej blachy. Truck nie miał kingpina, ani bushingów, hanger połączono z baseplatem w jednym punkcie, by powstał dźwignia. Jako silentblock zastosowano kawałek gumy. Cała konstrukcja deformowała się i łamała pod masą ridera.

Kółka

Dostępne były kółka z dwóch rodzajów materiału, ani jednym z nich niestety nie był urethan. Plastikowe kółka były ekstremalnie powolne i często pękały, gumowe były nieco bardziej wytrzymałe, ale trudno było na nich się rozpędzić.

Łożyska

Kółka miały unikatowy rozmiar i dlatego nie pasowały do nich standardowe łożyska. Skateboardziści jednak po czasie stwierdzili, lepiej nie wiedzieć jak, że pasują do nich łożyska z drzwi tramwajowych.

Hamules

Chociaż na zachodzie także eksperymentowano z hamulcem przymocowanym pod deską, ten nasz był unikatowy. Nawet z góry oznaczony był napisem STOP.

Pomalý, neohrabaný, málo odolný, přesto pro mnohé první skateboard, to je to co dělá z Esarolu dědečka vůbec všeho skateboardového vybavení, které má původ v naší vlasti. Esarol je srdeční záležitostí a pro skateboardové průkopníky i zdrojem nostalgie. Musíme si také uvědomit, že přístup k informacím byl velice obtížný a nebyl tak prostor, nejspíše ani zájem vyrábět skateboardy shodné s těmi ze západních zemí. Teď ale popadněte svůj vymazlený skateboard, či longboard, nebo si jej přijďte pořídit k nám na prodejnu a užijte si pocit hladké jízdy, bez nutnosti poškozovat tramvaj při vysypání ložisek.

Powolny, niezgrabny, mało wytrzymały, ale dla wielu pierwszy skateboard, dlatego Esarol jest dziadkiem współczesnego sprzętu skateboardowego powstającego w Czechac. Esarol na zawsze pozostanie w sercach skateboardowych pionierów. Trzeba pamiętać, że w tamtych czasach dostęp do informacji był bardzo ograniczony i trudno było zrobić deskorolkę dorównującą tym zachodnim. Teraz złap swoją nowoczesną deskorolkę, albo zamów taką w naszym sklepie i ciesz się płynną jazdą, bez konieczności rabowania tramwajów, kiedy wysypią ci się łożyska.


"Jee, szybko puście mnie z powrotem na Esarol, bo się zabiję!!!" Źródło: časopis SMYK č. 7, listopad 1985

DZIŚ NICZEGO NIE MUSISZ PRODUKOWAĆ SAMEMU: SNOWBOARDING 21. WIEKU

Następne wpisy z kategorii Nowości

Kalendarz wydarzeń

Szczegółowy kalendarz »

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

lub

Rejestracja

Język