×

Nadszedł Black Friday z rabatami do 30%! Wymiana możliwa do 15 stycznia 2025 r.

Co to jest splitboarding

Poradnia - splitboard

5. stycznia 2019 | 0 komentarzy

Splitboarding jest w ostatnich czasach bardzo lubianą dyscypliną, dlatego postanowiliśmy napisać dla was wpis na jej temat. Czym dokładnie jest splitboarding, jak powstał i czego trzeba do jego uprawiania, to wszystko w naszym wpisie!

Splitboard = wolność

W splitboardingu nie istnieje czegoś takiego jak niedostępny teren. Splitboarding to absolutna wolność w poruszaniu się. Jeżeli akurat nie wdrapujesz się pod górę, to możesz splitboard używać jak standardowej deski do freeride. Ale uważaj – istnieje duże ryzyko uzależnienia się od tej dyscypliny!

Jak to się zaczęło

Splitboarding narodził się na początku lat 90 w Stanach Zjednoczonych. Snowboardzista Cowboy wyruszał na freeride wyprawy do dzikiego terenu i używał rakiet śnieżnych i snowboardu, kombinacji, która nie była całkowicie idealna. Dlatego w swoim garażu razem z kolegą rozciął snowboard w pół i skonstruował prymitywny mechanizm przymocowania obu części do siebie, tak powstał pierwszy splitboard. Cowboy zaczął współpracować z marką Voile i wynikiem tej współpracy był splitboard w takiej postaci, w jakiej znamy go dzisiaj. Następny splitboard wyprodukowała marka Burton. Wielki rozwój splitboardingu przebiega w 2010 roku. Film "Deeper”, którego gwiazdą był światowej sławy freeride snowboardzista Jeremy Jones, wywołał olbrzymie zainteresowanie tą dziedziną a firmy snowboardowe na to odrazu reagowały i dodały splitboardy do swojej oferty.

Zwiastun filmu Deeper

Czego wszystkiego potrzeba?

Wszystko znajdziesz tutaj w drugiej części naszego wpisu o splitboardingu!

Splitboardy

Chodzi o specjalne snowboardy, które w celu ułatwienia wchodzenia pod górę można rozdzielić na dwie narty podobne do nart skialpinistycznych. Przed zjazdem narty można przymocować do siebie i przekręcić wiązania do pozycji zjazdowej. Rozdzielanie i powtórne łączenie nart umożliwia specjalny system "split kit”. Współcześnie stosowane są dwa typy – od firmy Voile i Karakoram.

Wiązania

Wiązania splitboardowe są kompatybilne z split kitem, a baseplate (dolna część wiązania) jest do tego celu odpowiednio dostosowana. Kolejnym faktorem, który docenisz zwłaszcza w czasie wspinaczki, jest ich minimalna masa. Dzięki specjalnemu interface można zastosować również klasyczne wiązania snowboardowe, co jest tańsze, ale przynosi to wiele niewygód. Naprzykład przekładanie siły między wiązaniami i deską nie jest doskonałe, wiązania są ciężkie a śruby łączące deskę i wiązania często poluzowują się.

Foki

Aby rozdzielony splitboard przylgnął do śniegu to na jego powierzchnie ślizgowe nakłada się specjalne foki. Foki pokryte są z górnej strony specjalnym klejem, który zapewnia wysoką przyczepność do ślizgu. Oprócz fok dobrze jest mieć również ich ochraniacze. Kiedy foki nie są akurat założone na splitboardzie, to ochraniacze zapobiegają zdrapywaniu kleja i dzięki temu foki przy kolejnym założeniu trzymają tak jak powinny. Kolejnym praktycznym pomocnikiem jest G3 Love Glove – lekki i praktyczny ochronny worek na foki, dzięki niemu twoje rękawice i wnętrze plecaka nie wejdą w kontakt z klejem a foki z zanieczyszczeniami.

Jak chronić foki przy pomocy 3G Love Glove!

Harszle do wspinaczki

Harszle przymocowywane do wiązań zapobiegają podślizgiwaniu się nart w krytycznych sytuacjach (na stromych zboczach, na lodzie czy twardym śniegu...)

Freeride buty

Do splitboardingu idealne są tzw. miękkie freeride buty snowboardowe. Chociaż można używać także zwykłych butów snowboardowych, to większość producentów oferuje specjalne splitboardowe buty. Buty te są bardziej wytrzymałe i mają podgumowany czubek, który chroni je podczas chodzenia poza śniegiem lub przy stosowaniu harszli. Wszystkie freeride buty w naszej ofercie mają podeszwę Vibram o maksymalnej przyczepności do śliskich powierzchni (zmarzły śnieg...).

Kijki teleskopowe

Do wspinaczki przydadzą się także kijki, które przed jazdą możesz poskładać i przymocować do plecaka.

Freeride plecaki

Plecak jest niezbędny do splitboardingu, ponieważ musisz gdzieś włożyć foki i kijki, a w dodatku zawsze noś przy sobie potrzebny sprzęt. Nawet na krótkiej przejażdżce miej z sobą rękawice rezerwowe, coś do picia i sprzęt lawinowy.

Freeride odzież

Splitboardziści ubierają system kilku warstw odzieży. W tej dziedzinie odzież wielowarstwowa jest bardzo uzasadniona, ponieważ przy wspinaczce w odróżnieniu od jazdy w dół znacznie się pocisz. Zdejmowanie lub ubieranie warstw odzieży o różnych funkcjach jest konieczne.

Sprzęt lawinowy

W terenie górskim często występuje zagrożenie lawinowe. Nieodłączną częścią sprzętu splitboardowego powinien być sprzęt lawinowy. Zupełną podstawą jest detektor lawinowy, łopatka śnieżna i sonda lawinowa. Jedyną aktywną formą ochrony przed lawinami są plecaki lawinowe z nadmuchiwanymi "poduszkami", które utrzymią cię nad powierzchnią lawiny. Inne akcesoria lawinowe stosuje się aż po lawinie w celu znalezenia i ratowania ofiar. Kombinacja elementów ochrony lawinowej wyraźnie powiększa szanse przeżycia i odnalezienia ofiar lawin!

ABS plecak w akcji!

Następne wpisy z kategorii Poradnia - splitboard

Kalendarz wydarzeń

Szczegółowy kalendarz »

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

lub

Rejestracja

Język