Jak wybrać piankę neoprenową?

Poradnia - wakeboard

30. września 2019 | 0 komentarzy

Jakościowa pianka powinna być częścią sprzętu każdego wakeboardzisty lub wielbiciela innych sportów wodnych - ale czy wiesz, którą wybrać? Spróbujemy zapoznać Cię z problematyką i pomóc w wyborze!

    O'Neill Epic Chest Zip 4/3 Full

    O'Neill Epic Chest Zip 4/3 Full

    975 zł

      O'Neill Wms Hyperfreak 4/3+ Chest Zip Full

      O'Neill Wms Hyperfreak 4/3+ Chest Zip Full

      1 453 zł

        O'Neill Youth Reactor II Back Zip 3/2 Full

        O'Neill Youth Reactor II Back Zip 3/2 Full

        366 zł

        Ochrona przed zimnem, lekkimi obrażeniami i słońcem

        Podstawową funkcją pianki neoprenowej to ochrona termiczna. Kombinezon neoprenowy chroni ridera nie tylko przed marznięciem w zimnej wodzie, ale również przed zadraśnięciami i promieniowaniem słonecznym. Dlatego, że woda i wiatr odbierają ci ciepło poprzez odparowywanie, ochrona termiczna pianką neoprenową ma sens nawet przy temperaturze ponad 20 °C. W ciepłej pogodzie, kiedy potrzebujesz ochrony tylko przed promieniowaniem słonecznym, możesz włożyć odzież z lycry – koszulki z długim lub krótkim rękawem wyprodukowane z jakościowej szybkoschnącej materii.

        Do odpowiedniej ochrony termicznej konieczny jest właściwy rozmiar pianki

        Pianka działa tak, że utrzymuje delikatną warstwę wody między nią a ciałem. Nasze ciało warstwę tę ogrzeje i dzięki temu jest nam ciepło. Pianka powinna być wygodna a zarazem musi ciasno przylegać do ciała, aby zapobiec przedostawaniu się lodowatej wody.

        Do ciepłej pogody cienka pianka a do zimnej grubsza

        Pianki produkowane są z kauczuku chloroprenowego – neoprenu, który ma właściwości termoizolacyjne. Stosowane grubości materiału znajdują się w przedziale od 2,5 mm do 6 mm. Przyjmuje się, że grubsza pianka przeznaczona jest do chłodniejszej pogody i odwrotnie. Istnieje wiele rodzaji pianek, przyjrzyjmy się ich podstawowemu podziałowi:

        2 podstawowe typy pianek

        Pełna długość stosowana jest w chłodnych warunkach pogodowych, a krótki kombinezon w ciepłych, kiedy woda ma odpowiednią temperaturę. Krótka pianka pokryje oprócz tułowia również ramiona i uda, dzięki czemu zapewnia lepszą ruchliwość kończyn.

        Wybieraj również według osobistych odczuć

        Istnieje wiele różnych modeli -  kąpielówkowy, z długim rękawem i krótkimi lub dłuższymi nogawkami, kąpielówkowy z długim rękawem... Dlatego wybór pianki jest bardzo subjektywny – ty wiesz najlepiej czy jest ci zimno w górnej czy raczej w dolnej części ciała, w jakim modelu najlepiej się czujesz, w jakich warunkach chcesz jeźdźić itd.

          O'Neill Hammer Chest Zip 2 mm S/S Spring

          O'Neill Hammer Chest Zip 2 mm S/S Spring

          507 zł

            O'Neill Youth Reactor II Back Zip 2 mm Spring

            O'Neill Youth Reactor II Back Zip 2 mm Spring

            264 zł

            W jaki sposób podaje się grubość pianki i gdzie ją znajdę

            Grubość to podstawowy parametr, znajdziesz ją w opisie czy wprost w nazwie pianki. Grubość materii neoprenowej może być podana w postaci jednej liczby – naprzykład 3, ale także w formie kombinacji liczb – naprzykład 5/4 lub 6/4/3.

            Grubość 3 – pianka jest wszędzie tak samo gruba, w tym wypadku 3mm.
            Grubość 5/4 – pierwsza liczba podaje grubość pianki (5 mm) okrywającej tułów i ryzykowe miejsca, takie jak ramiona, nerki itd. Druga liczba to grubość wartstwy okrywającej resztę ciała (czyli 4 mm).
            Grubość 6/4/3 – kombinacja trzech liczb podaje informacje o grubości 6 mm na tułowiu, 4 mm na nogach i 3 mm ramionach.

            Letnie  pianki mają zazwyczaj grubość 3 mm i są przeznaczone raczej do ciepłej wody i pogody o temperaturze co najmniej 18 °C.
            Zimowe mają grubości 4/3, 5/3, 6/4/3. Są częściowo lub zupełnie pokryte warstwą gumy. To, że pianka oznaczona jest jako zimowa nie znaczy, że przeznaczona jest do jazdy w zimie. Takie pianki są w sam raz do wiosennych, jesiennych a u nas nawet letnich przejażdżek, kiedy temperatura powietrza znajduje się w przedziale 10 – 20 °C.

            Która pianka do jakiej temperatury?

            Idealna jest kombinacja szytych i klejonych szwów

            Szyty szew to tradycyjny szew spotykany na zwykłych ubraniach. Po szyciu w neoprenie pozostają małe dziurki, przez które może częściowo przenikać woda. Klejony szew jest całkowicie zcalony pasem gumy, woda nie ma gdzie przenikać. Najlepszych właściwości termicznych osiąga się kombinacją tych dwu metod, podklejone szwy są bardziej elastyczne niż tylko szyte szwy.

            I najważniejsze na koniec. Kiedy już masz piankę neoprenową w domu, trzeba o nią dbać - zarówno w sezonie, jak i zimą, kiedy odpoczywa w szafie. Pomyśleliśmy o tym i mamy dla Ciebie artykuł z podstawowymi poradami, jak dbać o swoją piankę jak profesjonalista!

            Następne wpisy z kategorii Poradnia - wakeboard

            Kalendarz wydarzeń

            Szczegółowy kalendarz »

            Zaloguj się

            Zapomniałeś hasła?

            lub

            Rejestracja

            Język