Jak wybrać narty skialpowe

Poradnia - narty

4. stycznia 2023 | 0 komentarzy

Zajmujesz się alpinizmem narciarskim? Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z tym niesamowitym sportem, warto wiedzieć, co wybrać jako podstawowy sprzęt - narty alpinistyczne. Pomożemy ci wybrać te najlepsze!

Jak vybrat skialpové lyže

Aby narty dobrze ci służyły, musisz jasno określić, jak będziesz ich używać. Czy chcesz chodzić i jesteś wagi muszej, czy jesteś bardziej zapalonym freeriderem, który po prostu potrzebuje się dostać na górę? Czy jeździsz agresywnie w najtrudniejszym terenie, czy wolisz się wozić? O tym wszystkim trzeba pomyśleć wcześniej. Rozłóżmy to na czynniki pierwsze i zilustrujmy składem Black Crows Freebird.

 

Kategorie skialpinismu

Speedtouring

Jeśli jesteś hardcorowym sportowcem, który biega, jeździ na rowerze, w sercu jest zawodnikiem i uwielbia się wspinać, to będzie twój ideał skialpinizmu. W speedtouringu używa się najlżejszych, najwęższych i często najkrótszych nart, które sprawią, że błyskawicznie dotrzesz na górę. Dzięki najnowszym technologiom i nowoczesnym konstrukcjom nawet zjazd nie jest już wielkim problemem, ale puch będzie wymagał trochę deniwelacji i umiejętności. Speedtouring to trening wydajności, który sprawi, że się spocisz.

Szerokość nart: do 85 mm

Długość nart: krótsza niż wysokość ciała (150-170 cm)

    Black Crows Mentis Freebird

    Black Crows Mentis Freebird

    2 680 zł 3 829 zł

    Skitouring

    Alpiniści, którzy lubią zarówno wspinać się, jak i zjeżdżać, wybierają uniwersalne i zrównoważone narty, zwykle o szerokości pod wiązaniem od 85 do 95 mm. Poradzą sobie na wspinaczkę bez dodatkowego ciężaru, ale mają też doskonały potencjał zjazdowy i wystarczającą siłę nośną, by płynąć w puchu. Z tym sprzętem będziesz mógł swobodnie odkrywać nietknięte górskie pustkowia i cieszyć się wycieczką od początku do końca.

    Szerokość nart: 85–95 mm

    Długość nart: 5-10 cm krótszy, lub taki sam jak wysokość ciała

      Black Crows Orb Freebird

      Black Crows Orb Freebird

      2 314 zł 3 305 zł

        Black Crows Camox Freebird

        Black Crows Camox Freebird

        2 491 zł 3 559 zł

        Freetouring

        Dla tych, którzy wolą ekstremalne doświadczenia zjazdowe, ostatnią kategorią jest Freetouring. Trafiasz na wzgórze i masz bezkompromisowy freeride! Szerokie narty, często powyżej 100 mm, są tutaj uwzględnione, a dłuższe narty są zwykle wybierane, abyś mógł płynąć przez puch jak parowiec na wodzie. W zamian za dodatkowy gram, otrzymujesz epickie zjazdy i obsługę all-mountain.

        Szerokość nart: od 95 mm

        Długość nart: równa lub do 8 cm dłuższa od wysokości ciała

          Black Crows Corvus Freebird

          Black Crows Corvus Freebird

          2 846 zł 4 066 zł

          Czy widzisz siebie w którejś z tych kategorii? W takim razie zrobiłeś pierwszy krok w wyborze odpowiedniego sprzętu do ski mountaineeringu. Teraz masz czym się kierować przy wyborze nie tylko nart, ale i wiązań, butów i innego niezbędnego sprzętu, którego z pewnością nie brakuje.

           

          Wiązania skiturowe

          Do lekkich nart - lekkie wiązanie skialpowe, ale do freetouringu potrzebujesz solidniejszych, bezpiecznych wiązań z hamulcami. To bardzo uproszczona zasada, bo w rzeczywistości wybór wiązania skialpowego to dość skomplikowana sprawa.

          Zacznijmy z kolei od speedtouringu, czyli dyscypliny, w której waga ma duże znaczenie. Jeśli jesteś w tej grupie, na pewno będziesz chcieć wybrać lekkie pin/tech wiązania. Najbardziej ekstremalne egzemplarze wyścigowe ważą zaledwie kilkadziesiąt gramów, ale jeśli oczekujesz zabezpieczeń czy hamulców - a to polecamy wszystkim poza hardkorowymi strzelcami - trzeba sięgnąć po nieco cięższy i bardziej zaawansowany model.

          Wiązanie hybrydowe oferuje świetne połączenie wydajności, bezpieczeństwa i wagi. W trybie wspinaczkowym używa pinów, ale w trybie zjazdowym funkcjonuje jak klasyczne wiązanie all-mountain, łącznie z zabezpieczeniami. To świetny wybór dla narciarza, który chce pedałować i jeździć na nartach do woli. 

          Ostatnią opcją idealną do freetouringu jest wiązanie ramowe. Jeśli nieco uprościmy, to tak naprawdę jest to pełne wiązanie alpejskie montowane na desce, które posiada odblokowywaną piętkę. Jest kompatybilny z butami zjazdowymi, dzięki czemu nadaje się dla freeriderów i narciarzy zjazdowych, którzy tylko sporadycznie wychodzą na szlak.

            Armada N Tracer Tour

            Armada N Tracer Tour

            1 666 zł 2 083 zł

              G3 Zed 12

              G3 Zed 12

              1 707 zł 2 134 zł

                Fritschi Xenic 10

                Fritschi Xenic 10

                1 949 zł

                  Fritschi Vipec Evo 12

                  Fritschi Vipec Evo 12

                  2 373 zł

                    Armada N Shift MNC 13

                    Armada N Shift MNC 13

                    1 870 zł 2 337 zł

                      Tyrolia Ambition 10 MN W/O Brake C

                      Tyrolia Ambition 10 MN W/O Brake C

                      1 051 zł

                       

                      Skiturowe buty

                      Nawet wybór butów skiturowych to alchemia. Podobnie jak inny sprzęt, musi on odpowiadać twoim wymaganiom dotyczącym stosunku wspinaczki do zjazdu. Wybór butów pasujących do wiązań i nart jest absolutną koniecznością, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że nie tylko zrujnujesz swoje doświadczenie w skialpinizmie, ale możesz nawet napotkać problemy z kompatybilnością.

                      Buty do speedtouringu i skitouringu muszą zapewniać komfort podczas wspinaczki, a jednocześnie być jak najlżejsze i wystarczająco sztywne do pewnego zjazdu. W porównaniu do butów zjazdowych mają lżejszą konstrukcję i często mniejszą ilość sprzączek, które w niektórych modelach są całkowicie zastąpione przez BOA lub inne systemy dokręcania. Jeśli chcesz dużo gonić gramy, możesz też sięgnąć po ultralekkie narty, które wykorzystują w swojej konstrukcji karbon i mają bardziej otwarty szkielet.

                      W każdym przypadku ważne jest też łatwe przełączanie się między trybem chodzenia a zjazdem, a podeszwa musi mieć przyczepną gumową powierzchnię - często stosowany jest legendarny Vibram. Oczywiście, jeśli nie masz wiązań ramowych, nie może zabraknąć tech insercji w palcach. Przy wyborze zwróć również uwagę na wystarczający zakres ruchu komina (optymalnie co najmniej 60°) oraz odpowiedni flex index dla twojej wagi i stylu jazdy.

                      Jeśli interesujesz się freetouringiem, to szukaj solidniejszych butów freeride'owych, które są bardziej podobne do butów zjazdowych. Te potrzebują sztywniejszego flexu i odwrotnie - mniejszego zakresu ruchu.

                      Oczywiście podstawową sprawą jest zawsze dokładne przetestowanie, sprawdzenie ich kompatybilności z wiązaniami i jeśli pozwalają, zlecenie ich termoformowania - wypieczenia.

                        SCARPA F1 3.0

                        SCARPA F1 3.0

                        1 057 zł 2 642 zł

                          Tecnica Wms Zero G Tour

                          Tecnica Wms Zero G Tour

                          1 208 zł 2 415 zł

                            Tecnica Cochise 130 Dyn Gw

                            Tecnica Cochise 130 Dyn Gw

                            2 847 zł

                            Inny sprzęt do uprawiania alpinizmu narciarskiego

                            Oczywiście nie obejdzie się bez innych sprzętów, które trzeba odpowiednio połączyć pod kątem wspomnianych kategorii. Do lekkich nart potrzebujesz lekkich wiązań skialpowych, do freetouringu potrzebujesz solidniejszych, bezpiecznych wiązań z hamulcami. Nawet wybór butów narciarsko-alpejskich to alchemia. Następnie potrzebne będą foki wspinaczkowe, kijki, raki i oczywiście wysoce techniczna odzież.

                            Sprawdź cały sprzęt do ski alpinizmu.

                            Następne wpisy z kategorii Poradnia - narty

                            Kalendarz wydarzeń

                            Szczegółowy kalendarz »

                            Zaloguj się

                            Zapomniałeś hasła?

                            lub

                            Rejestracja

                            Język